Jak skutecznie czyścić ramy okienne?

Wszyscy od czasu do czasu organizujemy sobie w domach generalne sprzątania – myjemy wówczas okna, pierzemy firanki, zanosimy dywany do pralni. Idealnym czasem całościowego wysprzątania mieszkania jest wiosna. Przez cały okres zimowy nanosiliśmy do domu brud pod butami, którego teraz warto się pozbyć. Podczas gdy panują niskie temperatury, zaniedbujemy też najczęściej okna, które pokrywają się coraz większą warstwą kurzu. Właśnie mycie okien najbardziej kojarzy się nam z tak zwanymi wiosennymi porządkami.

Sposoby czyszczenia ram okiennych

czyszczenie ramKażdy ma swoje sposoby na to, żeby doprowadzić mocno zabrudzone okna do czystości. Niektórzy kupują najlepsze środki czyszczące, inni sporządzają własne mikstury na bazie przepisów przekazywanych w rodzinie z pokolenia na pokolenie. O ile jednak umycie szyb nie sprawia nikomu większego kłopotu, o tyle czyszczenie ram może wiązać się z koniecznością zastosowania szczególnych środków. Wiele osób czyści ramy z pomocą zwykłego płynu do mycia naczyń, twierdząc, że to najlepszy z dostępnych sposobów. Nic bardziej mylnego – taki płyn służy do usuwania z naczyń uporczywego tłuszczu, tymczasem ramy okienne pokryte są zupełnie innego rodzaju brudem. Żeby skutecznie usunąć wszelkie zanieczyszczenia nagromadzone na ramach przez całą zimę, można zastosować specjalny środek, który dostaniemy w każdej drogerii. Można też nie iść na łatwiznę i samodzielnie przyrządzić miksturę, która nasze prababcie stosowały z powodzeniem na najtrudniejsze rodzaje zabrudzeń. Z ramami okiennymi doskonale poradzi sobie roztwór sporządzony w proporcji jeden do jeden z wody oraz zwykłego octu. To niezawodny sposób na czyszczenie niemal każdej powierzchni, dlatego możemy być pewni, że z takim roztworem doprowadzimy ramy naszych okien do porządku. Dla większej skuteczności możemy także dodać do mikstury odrobinę spirytusu, który dodatkowo zdezynfekuje czyszczoną powierzchnię. Jeśli natomiast myjemy okna, alkohol nada im wysokiego połysku.

Jak zatem widać, nie trzeba wcale wydawać pieniędzy na najdroższe specyfiki dostępne w sklepach. Wystarczy odrobina chęci, kilka podstawowych składników oraz butelka ze spryskiwaczem (możemy użyć na przykład starej butelki po płynie do mycia okien). Za pomocą prostego roztworu możemy skutecznie wyczyścić zarówno ramy okienne, jak i szyby, a także niemal każdą inną zabrudzoną w mieszkaniu powierzchnię. Nie musimy się przy tym przejmować zapachem octu – po kilku chwilach wyparuje, nie pozostawiając po sobie żadnej woni. Jeśli jednak zapach nam przeszkadza, możemy dodać trochę olejku eterycznego do mieszaniny.