Jak ekologicznie pozyskać ciepło?

 

Na terenie dużych miast podejmowane są obecnie działania mające na celu poprawę stanu środowiska naturalnego oraz powietrza. Dotyczy to w szczególności transportu oraz energetyki, przez które to emitowane są szkodliwe substancje do środowiska naturalnego. Zwiększone zapotrzebowanie na różnego rodzaju media sprawia, że uruchamiane są kolejne konwencjonalne bloki w elektrowniach, które są zasilane paliwami kopalnymi. W wyniku ich spalania do atmosfery emitowane są szkodliwe gazy cieplarniane takie jak dwutlenek węgla.

Nowoczesne instalacje na terenie Inowrocławia

pompy ciepła w InowrocławiuŻeby temu zapobiec w dużych miastach często dostępne są różne formy pomocy mające na celu zachęcenie zarówno osób prywatnych jak i przedsiębiorców do inwestycji w nowoczesne rozwiązania. Dobrym przykładem jest chociażby Inowrocław, w którym zainteresowane osoby mają możliwość skorzystania z krajowych oraz międzynarodowych programów wsparcia. Przykładem są dotacje, dofinansowania oraz kredyty na warunkach preferencyjnych udzielane na inwestycje oraz modernizacje związane z poprawą efektywności energetycznej. Szczególnie często spotykane są pompy ciepła w Inowrocławiu, który posiada bardzo dobre warunki do stosowania tego typu rozwiązań. Pompy umożliwiają ekologiczne pozyskanie energii cieplnej, która może być następnie wykorzystana do przygotowania wody użytkowej lub ogrzewania pomieszczeń. Urządzenia tego typu cechują się dużą sprawnością co wpisuje się w bieżące trendy. Do pompy należy dostarczyć energię elektryczną, która zasila sprężarkę będącą jednym z najważniejszych jej elementów. Z reguły uzysk energii przekracza dwukrotność lub trzykrotność energii dostarczonej do układu w celu jego zasilenia. Rozwiązanie to może być jeszcze bardziej ekologiczne oraz ekonomiczne poprzez zastosowanie tak zwanych układów hybrydowych, w których prąd niezbędny do zasilania jest produkowany przez panele fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe.

Jak widać na terenie dużych miast coraz powszechniej stosuje się instalacje odnawialnych źródeł energii, które pozwalają znacznie poprawić stan środowiska naturalnego. Powszechnie stosowane są już panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, turbiny wiatrowe czy pompy ciepła. Te ostatnie są szczególnie popularne ze względu na korzyści, które niesie ich stosowanie. Dodatkowe fundusze dostępne z programów operacyjnych czy to krajowych czy międzynarodowych są zachętą dla osób prywatnych oraz przedsiębiorców. Dzięki nim możliwe jest skrócenie czasu zwrotu z inwestycji do kilku lat.