Gdzie stosuje się zwężki pomiarowe?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, co to tak właściwie jest zwężka pomiarowa, chyba że osoby te bezpośrednio mają do czynienia z pracą z np. rurociągami. Zwężka pomiarowa jest powszechnym elementem w konstrukcjach takich jak np. instalacja rur ściekowych i używa się jej przede wszystkim do pomiarów cieczy. 

Zwężka pomiarowa i inne urządzenia

specjalistyczna zwężka pomiarowaZwężka pomiarowa obecna jest więc w każdej instalacji, w której obecna jest ciecz. Takie przyrządy można różnorako rozróżnić, ponieważ zalicza się do nich m.in. przepływomierze zwężkowe, mechaniczne, a nawet elektromagnetyczne, ultradźwiękowe i wirowe. Z każdym takim przyrządem wiążą się oczywiście wady i zalety. Zwężki pomiarowe są zazwyczaj droższe od innego typu rządzeń np. od kryzy pomiarowej. Jednakże specjalistyczna zwężka pomiarowa charakteryzuje się dużą odpornością na zanieczyszczenia oraz obserwuje się po jej instalacji niższe straty ciśnienia. Może być ona wykorzystana tak naprawdę wszędzie, ponieważ w dużej mierze jest bardzo uniwersalna. Jednakże należy zapewnić jej odpowiednie warunki. Powinna być ona założona w miejscu, gdzie za i przed nią będzie odcinek prosty. Kolejną zaletą zwężek pomiarowych będzie to, że wykonują one pomiar cieczy czystych jak i zanieczyszczonych. Specjalistyczne zwężki posiadają taki kształt, który ułatwia im cały proces samoczyszczenia jak i zwiększają prędkość przepływu. Wśród najbardziej popularnych urządzeń do tego typu pomiarów jest jednak kryza pomiarowa. Charakteryzuje się ona dokładnością pomiaru, jednak istnieje również szereg wad, jakie można w niej znaleźć. Przede wszystkim nie jest to inwestycja na lata, ponieważ przez swoje ostre krawędzie nie będzie użyteczna zbyt długo. Obserwuje się również duże i stałe straty ciśnienia. Najlepiej stosować je w przypadku, gdy wspomniana strata ciśnienia nie ma wielkiego znaczenia i kiedy będzie ona instalowana przede wszystkim w czystym środowisku. Należy również wspomnieć o dyszy ISA, z którą wiąże się przede wszystkim długotrwałość i dokładność pomiarów oraz mniejsze spadki ciśnienia. Jest również uniwersalna jak zwężka pomiarowa. Najczęściej tego typu urządzenia do pomiarów przepływu stosowane są w przemyśle i samej produkcji. Mierzą one także przepływ substancji chemicznych czy nawet nawozów. 

Zwężka pomiarowa jest niezbędnym elementem każdej konstrukcji, w której ma się do czynienia z rurociągami. Warto mieć na uwadze jej liczne zalety, ponieważ zwężkę można instalować tak naprawdę wszędzie, co jest związane z uniwersalnością i tym, że taka instalacja jest łatwa do wykonania przez specjalistów.