Energooszczędne oświetlenie ulic

Postęp technologiczny oraz zmiana podejścia do niektórych kwestii wymusza stosowanie nowych rozwiązań w niektórych sektorach. Dobrym przykładem jest chociażby oświetlenie, które musi spełniać obecnie szereg wymogów. Oświetlenie jest stosowane w celu zwiększenia bezpieczeństwa czy to osób znajdujących się w budynku czy poza jego murami. Niemniej rosnące koszty zakupu energii elektrycznej oraz zanieczyszczenie środowiska sprawiają, że obecnie wykonywane projekty uwzględniają zupełnie inne podejście niż te przygotowywane jeszcze kilka lat temu.

Rodzaje żarówek stosowanych w oświetleniu ulicznym

żarówki uliczneDobrym przykładem jest oświetlenie, gdzie obecnie stosowane są nowoczesne źródła oparte na diodach elektroluminescencyjnych. Do tej pory w większości przypadków w oprawach czy latarniach obecnych na ulicach stosowane były źródła wyładowcze takie jak chociażby lampy sodowe. Obecnie rozwiązanie to jest uważane za nieefektywne i jest zastępowane wcześniej wspomnianymi LED-ami. Warto wspomnieć, że żarówki uliczne posiadają wiele parametrów określających ich właściwości. Pierwszym z nich jest strumień świetlny generowany przez źródło. Kolejnym ważnym zagadnieniem na które należy zwrócić uwagę podczas doboru jest moc czynna pobierana z zasilania. Nie bez znaczenia jest również temperatura barwowa czy współczynnik oddawania barw. Oprawy, które są stosowane na zewnątrz powinny ponadto być odporne na warunki atmosferyczne w tym skrajne temperatury. Dzięki zastosowaniu LED-ów możliwa jest hermetyzacja opraw co zapewnia wysoki współczynnik ochrony obudowy. W niektórych przestrzeniach takich jak chociażby parki stosowane są latarnie, które nie muszą być podłączone do sieci elektroenergetycznej. Wynika to z faktu niskiego zapotrzebowanie na energię, która jest wytwarzana przez odnawialne źródła energii takie jak panele fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe, a następnie magazynowana w akumulatorach.

Z nich po zmroku zgromadzona energia jest wykorzystywana do zasilania oprawy świetlnej. Dzięki temu stosunkowo niskimi kosztami istnieje możliwość postawienia latarni w miejscach, gdzie normalnie byłoby to bardzo utrudnione lub wręcz niemożliwe. Znacząco poprawia to bezpieczeństwo obywateli, którzy wracając do domu po zmierzchu mają przed sobą dobrze oświetloną drogę. Rozwiązania bazujące na LED-ach są bardzo trwałe i niezawodne. Cechuje je bardzo duża efektywność energetyczna co jest wymagane w obecnych czasach przez wielu inwestorów oraz zarządców. Coraz więcej gmin czy miast decyduje się również na wymianę do tej pory eksploatowanych źródeł na nowe.