Domowe oświetlenie led

 

Nowo zakupiony dom wymagał gruntownego remontu. Z większością rzeczy do zrobienia mogłem poradzić sobie sam, aczkolwiek najsłabszym punktem, który wymagał jednak pracy specjalisty, było oświetlenie. Stare okablowanie nadawało się tylko do wymiany, podobnie jak przestarzałe żarówki i jarzeniówki, zużywające astronomiczne ilości prądu podczas zwykłego użytkowania. Jako zamiennik postanowiłem zainstalować oświetlenie led w całym domu, gdyż słyszałem wiele pozytywnych opinii o nim, zarówno przez internet, jak i od kolegów.

Oświetlenie led w domu

polski producent oświetlenia ledKilka lat temu takie oświetlenie było dość drogą sprawą, aczkolwiek dzisiaj nie kosztowało ono więcej niż tradycyjne, a było o wiele bardziej energooszczędne i wydajne, przy większej żywotności i trwałości. Żarówki led mogły działać bez przerwy przez wiele dni bez obawy o przepalenie, co przy zwykłych żarówkach nie było wogóle możliwe. Były również odporne na skoki napięcia i nie nagrzewały się jak tradycyjne żarówki. Były one również o wiele trwalsze niż żarówki energooszczędne, dlatego bez wahania postanowiłem zamontować właśnie taki rodzaj oświetlenia. Polski producent oświetlenia led, bardzo polecany przez kolegów posiadających już jego produkty, oferował na swojej stronie internetowej cały wachlarz najróżniejszych rodzajów oświetlenia do każdego zastosowania. Od zwykłych żarówek i odpowiednich do nich żyrandoli i lamp, przez listwy podświetlające do wnętrza mebli, taśmy led, po lampy ogrodowe, zarówno zasilane przez kabel, jak i słonecznie. Lista była dość duża, a wybór o tyle trudny, iż prawie wszystkie dostępne rodzaje oświetlenia miały do wyboru jeszcze odpowiedni rodzaj i kolor światła, a także jego natężenie. Podstawowym była ciepła barwa, najczęściej spotykana w tradycyjnych żarówkach, aczkolwiek do wyboru było również zimne światło, nierzadko używane w warsztatach, które nie męczyło oczu nawet po długiej pracy przy nim, oraz światło dzienne, spotykane najrzadziej, ale dające najlepszy i najprzyjemniejszy efekt oświetlenia. Dobór był dość trudny, zważywszy na obszerną ofertę, ale w końcu zdecydowałem się na zakup odpowiedniego oświetlenia.

Nie zamierzałem na tym bardzo oszczędzać, więc zamówiłem oprócz zwykłych żarówek, oczywiście w ciepłym świetle, także podświetlane listwy do kuchni i szaf, które znacznie ułatwiały szukanie czegokolwiek, zwłaszcza wieczorem. Do salonu jednak zamontowałem jasne światła dzienne, przy których można z łatwością się relaksować, a które w żaden sposób nie przeszkadza ani nie drażni.