Do czego można wykorzystać karykaturę?

Zakończenie nauki w liceum jest pewnym przełomowym momentem, rozpoczynającym nowy etap w życiu młodego człowieka. Symbolicznie poprzez maturę wkraczamy w dorosłość. Moja licealna klasa była ze sobą niezwykle zżyta, ciężko więc było nam się rozstać. Chcieliśmy tez w jakiś wyjątkowy sposób podziękować naszym nauczycielom. Stworzyliśmy więc dla nich pewne wyjątkowe pamiątki w postaci karykatur. Nasz pomysł wywołał sporo zamieszania w szkole, oczywiście pozytywnego.

Karykatura pomysłem na upominek

karykaturyMówi się, że matura jest egzaminem dojrzałości. Nie wiem, ile w dzisiejszych czasach kryje się prawdy w tym stwierdzeniu, jednak pewnym jest to, że koniec liceum kończy też pewien ważny etap w życiu młodego człowieka. W liceum nawiązałam najwięcej przyjaźni, szczególnie zżyta byłam ze swoją klasą. Dobrze wspominam również moich nauczycieli. Na zakończenie liceum postanowiliśmy więc wszyscy razem podziękować im w wyjątkowy sposób. Mieliśmy w klasie kilka osób, które świetnie rysują. Wspólnie ustaliliśmy więc, że narysują oni karykatury naszych nauczycieli, z uwzględnieniem ich cech, które uznaliśmy za najbardziej charakterystyczne. Każdy rysunek włożyliśmy w antyramę i podpisaliśmy się na jej tylnej części. Karykatury okazały się tak bardzo udane, że szkoła postanowiła stworzyć nawet czasową wystawę, zanim obrazy trafiły do prywatnych domów. Nauczyciele, podczas gdy wręczaliśmy każdemu z nich jego karykaturę, nie kryli zaskoczenia zmieszanego ze wzruszeniem. Mamy to szczęście, że praktycznie każda z uczących nas osób podchodziła do siebie z dystansem. Niektóre obrazki były bowiem naprawdę zabawne- nasi koledzy i koleżanki z klasy naprawdę się postarali, wykazując niezwykły kunszt w sztuce rysunku. Pomysł z karykaturami niektórym osobom tak przypadł do gustu, że nasi klasowi artyści dostali mnóstwo prywatnych zamówień na portrety na różne okazję. Ten niespodziewany skutek uboczny naszej akcji przyczynił się do tego, że jedna z artystek otworzyła swoją firmę, zajmującą się wykonywaniem obrazów na zamówienie. Przedsięwzięcie to okazało się dużym sukcesem. Mimo tego, że od zakończenia przez nas szkoły licealnej upłynęło  kilka lat, to firma cały czas ma się dobrze.

Istnieje dużo ciekawych pomysłów na podziękowanie nauczycielom za ich wkład włożony w nauczanie w szkole licealnej. My, będąc niezwykle zgraną klasą, chcieliśmy wymyślić coś naprawdę oryginalnego, po burzliwych debatach padło na karykatury. Ich narysowania podjęło się kilka osób z klasy, które były uzdolnione plastycznie. Ostatecznie projekt okazał się strzałem w dziesiątkę, wywołując wzruszenie u nauczycieli.