Do chrztu w odświętnym stroju

Dziecko rodzi się dwa razy – pierwsze to narodziny biologiczne, kiedy samodzielnie zaczyna oddychać, odżywiać się, kiedy może zostać przytulone – zaś drugie narodziny są duchowe. To wspólna modlitwa z najbliższymi o bezpieczeństwo naszego dziecka, nie tylko od zagrożeń cielesnych, fizycznych, ale też od pokus i grzechu. To przyjęcie naszego potomka do społeczności wierzących, przedstawienie go rodzinie i światu.

Biała sukienka jako symbol niewinności

sukienka do chrztu dla niemowlątTo zwyczaj wszystkim nam bliski – jesteśmy przecież wychowani w Chrześcijaństwie – nawet nazwa naszej religii pochodzi od słowa „chrzest”. Są oczywiście różne odłamy Chrześcijaństwa i chrzest przebiega w nich nieco inaczej. W Prawosławiu na przykład chrzczone dziecko całkowicie zanurza się w wodzie a w niektórych odłamach wyznań Protestanckich do chrztu mogą przystąpić jedynie osoby pełnoletnie, ponieważ istotne jest by członkiem Kościoła stać się w pełni świadomie i z własnej, nieprzymuszonej woli. W Katolicyzmie, który dominuje w Polsce jedynie główka dziecka skrapiana jest wodą i namaszczana krzyżmem. Dziecko obowiązkowo obrane jest w biały strój – może to być becik, marynarka, czy sukienka do chrztu dla niemowląt. Taki strój symbolizuje czystość, którą dziecko uzyskuje po ochrzczeniu. Ubranko jest nie tylko odświętne, ale często przyozdobione falbankami, koronkami albo szyfonowymi kokardami – aby jeszcze bardziej uświetnić uroczystość. Na chrzest naszego potomka zapraszamy rodzinę i najbliższych przyjaciół, wspólnie uczestniczymy w nabożeństwie, wypowiadamy słowa modlitwy, składamy obietnice za dziecko i za samych siebie. Po modlitwie w kościele bierzemy udział w świeckiej części uroczystości, którą jest przyjęcie dla krewnych i przyjaciół. Najczęściej wspólny obiad w wynajętym lokalu – na przykład w restauracji, ale bywa też, że spotykamy się w domu rodzinnym, gdzie zadbaliśmy o to, by posiłek miał odświętny, nadzwyczajny charakter – ozdobne talerze i bukiet kwiatów mogą uświetnić nawet najskromniejsze spotkanie rodzinne. Pamiętamy także o zdjęciach, by za parę lat pokazać dziecku jak wyglądał ten ważny dzień i samemu móc go sobie przypomnieć.

Nasze dziecko dostaje prezenty – niektóre z nich stanowią swego rodzaju drogowskazy na całe jego przyszłe życie – zwykle Matka Chrzestna darowuje swojemu chrześniakowi poświęcony medalik z Matką Boską, a Ojciec Chrzestny – złoty krzyżyk. Ponieważ kochamy nasze dzieci, chcemy im zapewnić wszystko co najlepsze. Nie tylko rzeczy materialne ale także bogate życie duchowe.