Dlaczego warto zbadać kwasowość gleby?

Podczas projektowania ogrodu warto już na wstępie zaplanować pewne rozwiązania i podjąć potrzebne kroki, które umożliwią nam później wygodne korzystanie z ogrodu, oraz zdrowy wzrost roślin. Można zaplanować instalację nawadniającą, która wyręczy nas w ręcznym podlewaniu. Najprościej zrobić to jeszcze przed posadzeniem roślin i posianiem trawy. Warto również zbadać odczyn gleby, ponieważ obok jej żyzności jest on podstawowym parametrem, odpowiedzialnym za powodzenie uprawy wybranych roślin.

Sposoby pomiaru kwasowości gleby

profesjonalne badanie kwasowości glebyJakość gleby w ogrodzie będzie przekładała się na stan uprawianych okazów. Pamiętajmy, że wymagania roślin mogą być różne. Jedne z nich lepiej czują się na glebach zasadowych, inne na kwaśnych, jeszcze inne preferują gleby obojętne. Dlatego właśnie profesjonalne badanie kwasowości gleby ma na celu pomóc nam w doborze konkretnych roślin o konkretnych upodobaniach. Można również pójść w drugą stronę, czyli dostosować kwasowość gleby do roślin, które mamy zamiar uprawiać. Kwasowość gleby możemy zbadać na kilka sposobów, zaczynając od tych najprostszych, kończąc na najbardziej profesjonalnych. Prostym, tanim i dostępnym sposobem na pomiar pH gleby jest papierek lakmusowy. Należy w tym celu pobrać próbkę ziemi z głębokości około 20 cm, umieścić ją w szklanym naczyniu i zalać wodą destylowaną. Następnie do naczynia wkładamy papierek lakmusowy, odczekujemy chwilę, a gdy się zabarwi, odczytujemy wynik badania, porównując kolor papierka z dołączoną do niego skalą. Innym sposobem jest użycie specjalnego miernika kwasowości ze wskazówką. Miernik ten wbija się w glebę (najlepiej w kilku miejscach w ogrodzie), po około minucie można odczytać wynik pomiaru. Najbardziej profesjonalne badanie kwasowości gleby możliwe jest dzięki kwasomierzowi elektronicznemu, którego pomiary są dużo bardziej precyzyjne, niż w przypadku urządzeń ze wskazówką. Takie kwasomierze, ze względu na dość wysoki koszt (nawet kilkaset złotych) używane są najczęściej w profesjonalnych uprawach.

Upodobania roślin uprawianych przez nas w ogrodzie bywają różne. Zdecydowana większość okazów preferuje gleby lekko kwaśne lub obojętne, czyli pH od 6 do 7. W takich glebach składniki mineralne są bardzo łatwo dostępne dla systemu korzeniowego. W zbyt kwaśnej glebie mogą rozwijać się grzyby pleśniowe. Niektóre rośliny preferują pH między 7 a 8, czyli gleby zasadowe (wapienne), jednak większość z nich równie dobrze poradzi sobie w glebie lekko kwaśnej. Najbardziej wymagające są natomiast rośliny rosnące w glebach kwaśnych.