Czym są nity zrywalne?

 

Chyba wszyscy znamy pojęcie nitów i chociaż raz widzieliśmy jakieś konstrukcje metalowe złączone za jego pomocą. Co mnie skłoniło do refleksji nad nitami? Ostatnimi czasy wybrałam się na pewną wycieczkę, której trasa piesza przebiegała przez most. Przechodząc przez zabytkowy, pochodzący z początku XX wieku most moją uwagę zwróciły charakterystyczne elementy, spajające most. Były to tytułowe nity.

Klasyczne nity a nity zrywalne

standardowe nity zrywalneA czym właściwie są te nity i dlaczego tak mnie zainteresowały? Jak się okazało były już znane wiele lat temu, czego dowodem jest chociażby słynna wieża Eiffla w Paryżu, której elementy są spojone właśnie za pomocą nitów. Przechodząc jednak do ich definicji oraz krótkiej charakterystyki, nit jest to element konstrukcyjny, wykonany z metalu. Jego zadaniem jest połączenie ze sobą płaskich elementów ze sobą. Typowy i klasyczny nit, zazwyczaj spotykany składa się z dwóch elementów. Jest to tak zwany łeb oraz zakuwaka. Tak wyglądały pierwsze nity używane do budowy statków, przy konstrukcji wspomnianych już mostów. Dzisiaj, dzięki rozwojowi technicznemu, nity zmieniły nieco swój wygląd i funkcje. Stały się bardziej nowoczesne, prostsze w montażu oraz uniwersalne. Należy również wspomnieć, że obecnie nity nie są tak popularne jak kiedyś. Jeszcze sto lat temu nie wyobrażano sobie budowy jakieś maszyny czy konstrukcji metalowej bez użycia nitów, dzisiaj zostały one wyparte przez spawanie. Jednak w wielu sytuacjach nity również dziś znajdują zastosowanie. Przykładem są standardowe nity zrywalne, które okazują się niezawodne w wielu sytuacjach. W porównaniu do opisanych wyżej nitów klasycznych, nity zmywalne składają się z tulejki i gwoździa. Mocowane są za pomocą nitownicy. Najpierw, nit ląduje w otworze, potem nitownica pociąga za sobą gwóźdź. W ten sposób tulejka się rozszerza i mocuje złączone komponenty. Dzięki tej wiedzy przekonałam się szybko zmieniła się nie tylko cała technika i budownictwo, ale również tak drobne elementy spajające, jakimi są nity. Obecnie dużą popularnością cieszą się nity zrywalne, które dzięki swojej uniwersalności, znajdują coraz więcej zwolenników.

Jeżeli ty również wahasz się nad wyborem nitów zrywalnych, powinieneś wiedzieć, że na rynku dostępne są jego różne rodzaje. Przy ostatecznym wyborze należy kierować się tym, do czego chcemy je przeznaczyć, jaki materiał mają spajać oraz jaką średnicę ma otwór. Nity zrywalne występują także w różnych kolorach oraz są wykonane z różnych materiałów. Obecnie wybór jest naprawdę spory.