Czym jest zespół stresu pourazowego?

Wypadek, pożar, katastrofa, atak terrorystyczny, konflikt rodzinny, przemoc w rodzinie. To tylko kilka z z możliwych zdarzeń, po których nie jesteśmy w stanie się pozbierać. Czujemy lęk, stres i nie możemy „dojść do siebie”. Mogą to być objawy tak zwanego stresu pourazowego. Czym on jest? Z czym się on wiąże? Zacznijmy od początku. Zespół stresu pourazowego, w skrócie określany jest jako tak zwany PTSD.

Jak poradzić sobie z zespołem stresu pourazowego?

zespół stresu pourazowego w WarszawieCo można przetłumaczyć na język angielski: Posttraumatic Stress Disorder. Można napisać, że jest to choroba, schorzenie, z którym możemy mieć do czynienia, po bardzo trudnej sytuacji, z którą mieliśmy okazję się zetknąć. Mogło to dotyczyć przeróżnych kwestii. Najczęściej jest to związane z wypadkiem, katastrofą, przemocą. Jakie objawy towarzyszą temu zespołowi. Są one różne, dla różnych osób. Bardzo częstym i niestety powtarzalnym doświadczeniem, zarówno dzieci jak i osób dorosłych, to przede wszystkim wracanie pamięcią do tego straszliwego zdarzenia, koszmary nocne z tym związane. Pozostałe objawy, które występują to przede wszystkim tak zwane odrętwienie, ataki płaczu, izolowanie się od najbliższych nam osób, ale nie tylko, także od obcych. Poczucie strachu. Stałe poddenerwowanie. Kolejnym objawem jest częsta irytacja. Zaburzenia koncentracji. Coś w rodzaju tak zwanego: „odpływania”. Zaburzenia rytmu snu. W tym możemy zaliczyć bezsenność albo nadmierna ilość snu, który w tym przypadku jest sposobem tak zwanej ucieczki. U małych dzieci może wystąpić moczenie się. To tylko kilka z możliwych objawów. Na szczęście zespół stresu pourazowego w Warszawie da się leczyć. Dobra psychoterapia jest kluczowa. Pozwala ona zniwelować rozszerzenie się tego problemu. W zależności od przebytej sytuacji, może to być różny poziom terapii. Czasami wskazana będzie terapia indywidualna, innym razem małżonków, rodzinna albo nawet zbiorowa. W przypadku osób, które przeżyły na przykład katastrofę. Wszystko jest kwestią bardzo indywidualną. Niemniej jednak jest to kluczowy proces, jeżeli mówimy o wyleczeniu.
 
Sprawą pierwszorzędna jest zdefiniowanie i określenie danego problemu. Dalej to dobór odpowiedniej terapii, formy leczenia. Warto nadmienić, że w skrajnych przypadkach psychoterapia może nie wystarczyć i będzie potrzebne leczenie farmakologiczne. Ważnym jest również to, aby bliscy ludzie byli przy chorym. Starali się być bardzo wyrozumiałymi. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że jest to niewątpliwie delikatna sprawa i potrzeba na to czasu i dużo rodzinnego ciepła.