Czym gnie się profile stalowe?

Giąć można bardzo wiele rzeczy. Nierzadko mówi się także do innych osób, że przeginają, gdy z ich ust dobiegnie jakieś niezupełnie mile powiedziane zdanie, czy słówko. Zginać można także elementy metalowe jak profile. Są wykonane ze stali, a co za tym idzie, konieczne jest użycie do ich gięcia specjalnego sprzętu. Tego typu urządzenia z całą pewnością można znaleźć w przedsiębiorstwach zajmujących się profesjonalną obróbką metalu. I wcale nie chodzi tu o gatunek muzyczny!

Jak odbywa się gięcie profili?

gięcie Profili - poznańW dzisiejszych czasach dla większości osób profile mogą kojarzyć się z kontami na portalach społecznościowych, w których logo połyskuje eleganckie, białe „f” albo biały ptaszek. Jest jednak jeszcze inna definicja profilu, a mianowicie jest nim profil stalowy. Tego typu elementy służą najczęściej jako konstrukcje, z których budowane są różnego rodzaju budynki, hale czy magazyny. Inaczej mówiąc – służą najczęściej jako stelaż, a nieco rzadziej jako elementy maszyn. Jest ich wiele rodzajów, a ze względu na wykorzystany materiał, ich gięcie jest utrudnione, w szczególności ręczne. Kto wie, może kulturyści lub miłośnicy filozofii transhumanistycznej daliby radę z tym zagadnieniem, jednak zdecydowanie prostszym rozwiązaniem jest użycie specjalnie przystosowanych do tego celu urządzeń. Jednym z rodzajów gięcia jest walcowanie. Odbywa się z wykorzystaniem maszyny złożonej z trzech wałków. Odpowiadają one za kontrolowane zginanie stalowych profili. Innym rodzajem tego procesu jest gięcie indukcyjne. Polega ono na wykorzystaniu do gięcia ciepła. Jak się okazuje, jest to metoda wysoce precyzyjna i dokładna. Najczęściej używa się jej wtedy, gdy nie ma warunków do gięcia elementów na zimno. Dzięki połączeniu prędkości, ogrzewania i chłodzenia miejscowego umożliwia gięcie elementów o wyjątkowo dużych gabarytach. Jest jeszcze gięcie trzpieniowe. Tą metodą gnie się elementy cienkościenne do bardzo małego promienia w porównaniu do walcowania. Jak się okazuje, skuteczne może okazać się wykorzystanie usług niektórych firm w różnych miejscowościach, jak gięcie Profili – poznań i wiele innych miast. Jako że w takich przedsiębiorstwach pracują osoby wykwalifikowane, ich usługi z pewnością cechuje wysoki poziom. 

Gięcie stalowych profili jest zadaniem nieco skomplikowanym ze względu na twardość tego typu materiałów, a także ich wielkość. Potrzebne są do tego specjalistyczne maszyny oraz techniki. Najczęściej profile znajdują zastosowanie w szeroko pojętym budownictwie, gdzie mogą służyć jako ich stelaż. Nieco rzadziej używa się ich do budowy różnego rodzaju urządzeń oraz maszyn. Ich gięcie jest ciekawym i nieco skomplikowanym procesem.