Czy warto mieć stację ładowania samochodu?

 

Osoby posiadające samochody elektryczne coraz częściej interesują się warunkami, jakie powinny spełniać domowe instalacje, aby ładowanie pojazdu nie powodowało uszkodzeń. Pojawiają się także wątpliwości odnośnie tego czy ładowarki do samochodu elektrycznego można podłączyć do zwykłego gniazdka, czy konieczne jest coś więcej. Z tego właśnie powodu warto dowiedzieć się nieco więcej na temat domowych stacji ładowania samochodów elektrycznych, które w znacznym stopniu ułatwią obsługę pojazdu.

Korzystamy z domowych stacji ładowania

domowa stacja ładowania samochodu elektrycznegoTo, czy można podłączyć ładowarkę samochodu elektrycznego do tradycyjnego gniazdka, jest uzależnione od mocy ładowarki. W przypadku ładowarek 3,7/ 7,0kW wystarczające są gniazdka sieciowe 230V o mocy bezpieczeństwa wynoszącej 16/32A. W przypadku ładowarek o większej mocy konieczne będzie zastosowanie zasilania trójfazowego. Należy również pamiętać o tym, że ładowarki o mniejszej mocy mogą ładować znacznie dłużej i jednocześnie czas ładowania będzie także uzależniony od parametrów baterii. Ważne jest także odpowiednie dobranie przekroju przewodu oraz instalacji przewodu w stosunku do mocy odbiornika, a także do sposobu prowadzenia instalacji. Niewłaściwy dobór może spowodować zagrożenie i każdy właściciel ładowarki powinien być tego świadomy. Korzystnym wyborem jest profesjonalnie przygotowana domowa stacja ładowania samochodu elektrycznego. Możliwe jest zainstalowanie ładowarek w różnego typu obiektach i bloki nie stanowią ograniczenia. W przypadku obiektów istniejących wątpliwości dotyczą dostępności przyłączy oraz mocy, a także lokalizacji i dostępności miejsc parkingowych. Również w dopiero projektowanych blokach nie jest to kwestia problematyczna, ponieważ można na takim etapie przyjąć założenia odnośnie ilości punktów ładowania, a także zapotrzebowania mocy. Sam koszt ładowarki będzie uzależniony od możliwości finansowych klienta, a także od rodzaju posiadanego samochodu. Urządzenia stworzone z myślą o klientach indywidualnych mają różne warianty mocy, wynoszące średnio do 22kW.

Osoby zainteresowane bardziej nowoczesnymi domowymi stacjami ładowania samochodu, mogą zdecydować się na urządzenia dodatkowo wyposażone w czytnik kart RFID, moduł łączności GPRS, jak i z kablem połączeniowym zabudowanym na stałe albo z gniazdem ładowania. Możliwe jest także skorzystanie z wolnostojących urządzeń, które mogą być wykorzystywane wspólnie z sąsiadem i umożliwiające jednoczesne ładowanie dwóch pojazdów, a także zakup mocniejszych i bardziej nowoczesnych ładowarek.