Czy łódź RIB można wynająć?

Coraz  popularniejszym sposobem na odpoczynek nad wodą jest korzystanie z różnego rodzaju sprzętu wodnego. Można więc powiedzieć, że Polacy coraz częściej wykorzystują aktywne sposoby wypoczynku, zamiast biernego opalania się na plaży. Nieodzownym elementem krajobrazu nad polskim morzem czy jeziorami stają się więc motorówki, które można wynająć.

Czym jest łódź RIB?

łodzie rib - wynajemZe względu na zmianę sposobu wypoczywania nad wodą, coraz większą popularnością cieszą się motorówki. Szczególnym powodzeniem cieszą się tak zwane łodzie rib – wynajem których jest bardziej opłacalne niż zakup. Czy cechuje się ten typ łodzi motorowych? Nazwa „RIB” oznacza w tym przypadku (z języka angielskiego) łódź pontonową z usztywnionym dnem, dzięki czemu ten typ łodzi charakteryzuje duża wyporność na różnych typach wód. Przekłada się to bezpośrednio na fakt, że korzystanie z tego typu łodzi jest dużo bezpieczniejsze, szczególnie dla osób, które nie mają żadnego doświadczenia w kierowaniu motorówkami. Innymi słowy jest to typ łodzi szczególnie rekomendowany amatorom. Łódź taka jest dużo trudniejsza do zatopienia – często określa je mianem „wodnych terenówek” i korzystają z nich na przykład służby patrolowe chroniące polskie wybrzeża. Jest to najczęściej używana łódź przez ratowników morskich, wojsko patrolujące wody nadbrzeżne i inne służby. Zakup takiej łodzi jest zbyt dużym wydatkiem, ale na szczęście obecnie funkcjonuje wiele firm, które oferują usługę wynajęcia takiego sprzętu. Poszczególne modele łodzi RIB mogą się znacznie od siebie różnić, szczególnie pod względem długości i szerokości kadłuba, rodzaju silnika czy zabudowy pokładu. Wielkość łodzi należy dostosować do liczby osób, która ma z niej zamiar korzystać w jednym momencie oraz od stopnia niebezpieczeństwa danego zbiornika wodnego. Im większą łódź RIB jest, tym lepiej sprawdza się nawet w trudnych warunkach pogodowych. Łodzie tego typu można najłatwiej wynająć w największych polskich kurortach, takich jak Gdynia, Sopot, czy Gdańsk. Koszty wynajmu zależą oczywiście od rodzaju i wielkości łodzi i tego, czy zamierzamy z niej korzystać sami czy ma ją prowadzić dla nas doświadczony instruktor.

Coraz większą popularnością cieszy się obecnie aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Szczególnie jest to zauważalne w kontekście wypoczywania nad większymi zbiornikami wodnymi, takimi jak polskie morze czy jeziora. W tym wypadku warto zastanowić się na wynajęciem łodzi motorowej, która może przysporzyć wiele frajdy całej rodzinie podczas urlopu.