Co to jest pompa szlamowa?

Na wyposażeniu jednostek straży pożarnej jest wiele specjalistycznego sprzętu, o różnorodnym przeznaczeniu. Każdy z nich zostaje wykorzystany do innego zadania. Jedną z częstych awarii, jakie zgłasza się do straży pożarnej, jest zalanie wodą domostw, a w szczególności ich piwnic. Do celu wypompowania stamtąd wody korzysta się z pompy szlamowej.

Działanie pompy szlamowej podczas awarii

spalinowa pompa szlamowaPrzy zgłaszaniu awarii do straży pożarnej ważne jest poinformowanie w pierwszej kolejności o rodzaju usterki. Dzięki temu straż pożarna może przygotować się do danego działania i zabrać ze sobą najpotrzebniejszy sprzęt. Pompa szlamowa swoją nazwę wzięła od wypompowywanej brudnej wody, tak zwanego „szlamu”. Woda z piwnic to właśnie najczęściej silnie zabrudzona ciecz, ponieważ miesza się z piachem i innymi materiałami. Pompy szlamowej używa się także do wypompowywania ścieków kanalizacyjnych i innych cieczy. Korzysta się z niej także, by pozbyć się substancji chemicznych w stanie ciekłym. W korpusie takiej pompy znajduje się silnik spalinowy, dzięki któremu pompa ma moc do zasysania wszystkich nieczystości. Przewód pompy jest bardzo długi, tak by można było go pociągnąć do takich miejsc jak piwnice czy inne trudno dostępne miejsca. Jest w stanie wypompować wiele litrów wody do specjalnego zbiornika, który znajduje się na wodzie strażackim. W tym zbiorniku zaś odbywa się proces filtracji wody, tak by dysza pompy się nie zatykała. W module wewnętrznym znajdzie się specjalny wirnik. Silnik jest izolowany termicznie, tak by uniemożliwić mu przegrzewanie się. Obudowa pompy jest na tyle szczelna, że pompę można umieszczać pod powierzchnią wody. Spalinowa pompa szlamowa jest dostępna w różnych modelach. Różnią się one mocą silnika, pojemnością, a także innymi parametrami, takimi jak maksymalna głębokość, na którą można umieszczać pompę pod wodą. Różni się także średnicą przyłączy do pompy. Obsługa pompy jest dość intuicyjna, jednakże strażacy pożarni muszą przejść szkolenie, żeby z niej korzystać. Korzysta się z niej także do przepompowywania ścieków. Można taką pompę zamówić na użytek własny, jeżeli mamy działalność gospodarczą, która wymaga częstego użycia pompy, na przykład oczyszczalnię ścieków. Ważne, by korzystać z pomp od sprawdzonych producentów, tak by ich obsługa była bezpieczna.

Pompa szlamowa to podstawowy sprzęt będący na wyposażeniu straży pożarnej. Pozwala na pozbycie się większości cieczy z gospodarstw. Dzięki swojej budowie nie zatyka się i pozwala na wstępne przefiltrowanie wody i innych cieczy. Korzysta się z niej także do awarii kanalizacyjnych.