Cięcie krzewów i drzew iglastych

Z racji tego, że wielu z nas w swoim ogrodzie posiada iglaki często szukamy porad jak wykonywać wszelkie zabiegi pielęgnacyjne. Choć rośliny te odporne są na wiele niekorzystnych czynników, nieprawidłowa pielęgnacja a w tym również nieumiejętne podcinanie rośliny może jej bardzo zaszkodzić. Warto zatem zanim chwycimy za narzędzia dowiedzieć się, w jaki sposób prawidłowo przycinać iglaki.

Jak przycinać iglaki?

skuteczne cięcie iglakówDrzew i krzewów iglastych mamy bardzo wiele gatunków. Każdy z nich ma swój unikatowy naturalny kształt. Więc jeśli zabieramy się za ich cięcie należy mieć to na względzie. Dzięki temu uda się nam uniknąć zniszczenia roślin. Czym jest zatem cięcie? Najłatwiej określić je jako redukcję rozmiaru rośliny, która ma za zadanie pobudzić do bujniejszego i obfitszego wzrostu w przyszłych latach. Cięcie można zacząć już przy małych i młodych roślinach. Jednak trzeba trzymać się zasady, która mówi, że gałązki, które rosną skośne tniemy prostopadle do osi pędów. Te zaś które rosną ku górze tniemy lekko z ukosa. Jeśli mamy w swoich ogrodach żywotniki, jałowce, cyprysiki i choinki nie musimy obawiać się cięcia, gdyż gatunki te dobrze znoszą cięcie. Przycinanie dobrze znoszą rośliny o wolnym wzroście, cięcie pozwoli zagęszczać ich pokrój. Zatem skuteczne cięcie iglaków ma dwa cele. Po pierwsze wzmacniamy roślinę, a po drugie nadajemy jej odpowiedni kształt. Cięcie zdrowotne pomaga roślinie się regenerować. Usuwamy wtedy uszkodzone i uschnięte gałązki dając roślinie więcej światła. To wpływa na rozwój krzewu czy drzewa. Cięcie iglaków wykonujemy również w momencie gdy rośliny bardzo bujnie się rozrastają i są zbyt blisko budynków lub przejść, którymi uczęszczają ludzie. Ostatnia forma cięcia ma charakter typowo dekoracyjny. Rośliny tniemy w określony kształt. Często wybierana jest forma kuli, stożka czy spirali. Ciąć rośliny można również w celu odmłodzenia, które polega na odcięciu wierzchołka na wybranej wysokości. Zabieg ten należy wykonać z dużą uwagą i koniecznie należy zostawić zielone przyrosty. Dzięki nim roślina szybciej się zregeneruje. Jeśli przytniemy za mocno roślina długo dochodzić będzie do siebie. Wiele gałęzi iglaków jest zdrewniałych i słabo odbija z bocznych pędów. Gdy zauważymy, że w naszych iglakach dolne gałązki usychają możemy je wszystkie usunąć. Taki zabieg nazywany jest przeczesywaniem i pozwala na zrobienie miejsca nowym młodym gałązką.

Pierwsze cięcie należy zawsze wykonywać w momencie gdy roślina nie puszcza jeszcze soków. Ma to miejsce zimą. Należy wybrać dzień ciepły i bezwietrzny. W kwietniu i maju możemy wykonywać cięcia formujące. Tu stosunkowo szybko roślina wytworzy nowe pędy i zasłoni miejsca cięć. Ostatnie cięcie wykonywać powinniśmy późnym sierpniem.