Budowa basenu i co dalej?

Regularna pielęgnacja i dbanie o czystość w basenie to klucz do sukcesu. Kąpiel we własnym basenie powinna być zarówno przyjemna, jak i bezpieczna, dlatego tak ważna jest czystość samego zbiornika oraz oczywiście jakość wody. Basen, jego dno i ściany powinny być wolne od wszelkich zanieczyszczeń czy osadów. Woda natomiast powinna być przejrzysta i posiadać korzystne dla naszej skóry parametry. Wszystko to pozwoli nam na czerpanie prawdziwej przyjemności z użytkowania własnego akwenu wodnego.

Jak czyścić wodę, jak odkurzać basen?

nowoczesny podwodny odkurzacz basenowyJak zadbać o basen w ogrodzie? Co zrobić, aby woda była krystalicznie czysta i przejrzysta? Dbanie o własny zbiornik wodny to kilka odrębnych kwestii, które warto omówić. Pamiętajmy jednak, że do tematu warto podejść holistycznie, ponieważ pominięcie jednego z elementów zaprzepaści całą poniesioną przez nas pracę. Na początek pomówmy o wodzie i jej uzdatnianiu, które jest koniecznością. Odpowiednie parametry wodą będą nie tylko bezpieczne dla naszej skóry (kąpiel nie będzie powodem podrażnień czy niechcianych chorób). Umożliwią również działanie niektórych preparatów, niezbędnych do oczyszczania wody. Ważna jest nie tylko dezynfekcja wody chlorem, który pomaga pozbyć się szkodliwych drobnoustrojów, ale także utrzymanie korzystnego poziomu odczynu pH. Do chemii basenowej zaliczamy także koagulaty, które umożliwią nam pozbycie się z wody najdrobniejszych zanieczyszczeń, z którymi nie radzi sobie filtracja. W razie konieczności (lub prewencyjnie) trzeba będzie zastosować również środki przeciw glonom. Większość zabrudzeń pojawiających się w wodzie będzie wychwytywana przez pracujący w basenie filtr. Jednak część osadu może opadać na dno i tam się gromadzić. Lepiej nie pozostawiać takich miejsc bez kontroli, ponieważ to najkrótsza droga do pojawienia się w wodzie glonów, a wraz z nimi bakterii. W usuwaniu osadów z dna sprawdzi się nowoczesny podwodny odkurzacz basenowy. Takie urządzenie nie wymaga opróżniania basenu z wody. Nowoczesny podwodny odkurzacz basenowy może być modelem podłączanym do systemu filtracji lub też oddzielną jednostką. Wśród tych urządzeń wyróżniamy zarówno proste i niedrogie modele ręczne, jak i zaawansowane modele automatyczne o znacznie wyższej cenie, ale i możliwościach.

Woda czysta, basen poodkurzany. Co dalej? Z pewnością przyda nam się najprostsza siatka na wysięgniku, którą wyłowimy z wody krążące w niej liście, czy chociażby zabawki i drobne przedmioty pozostawione w zbiorniku. Przydatnym gadżetem jest również dozownik do chemii basenowej, który ułatwi nam jej dozowanie. Wystarczy uzupełnić zapas środków chemicznych raz w miesiącu, zamiast ręcznego dozowania co dwa, trzy dni. Na koniec zastanówmy się nad okryciem dla naszego zbiornika, które uchroni przed wpadaniem liści, owadów i innych zanieczyszczeń, kiedy basen nie będzie używany.