Bariery i zapory stawiane na drogach publicznych

 

Drogi publiczne różnej kategorii potrzebują wielu zapór i barier po to, aby w jak najlepszy sposób móc kierować ruchem drogowym w sposób bierny. Zapory drogowe są stosowane wszędzie tam, gdzie wymagany jest konkretny poziom bezpieczeństwa, a także konieczne jest zapewnienie płynnego ruchu pojazdów. Zapory i bariery są zatem wykorzystywane w przypadku wypadków drogowych, a także przeprowadzania robót na drodze. Istnieje także wiele typów zapór i ogrodzeń, które są stosowane w konkretnych przypadkach.

Montowanie barier drogowych o różnym przeznaczeniu

montaż barier drogowychWiele wydarzeń mających miejsce na drodze, wymusza zastosowanie wielu rodzajów barier. Do jednych z nich możemy zaliczyć ogrodzenia zaporowe, które mogą zapewniać niezwykle duże bezpieczeństwo osób postronnych, wtedy, gdy dochodzi do zablokowania drogi na przykład wskutek wydarzeń o charakterze sportowym lub kulturalnym. Montaż barier drogowych jest także wymuszany nieplanowanymi, nagłymi zdarzeniami (na przykład wypadkami). Wiele barier drogowych jest montowanych w sposób tymczasowy. Możemy zaliczyć do nich bariery, które są produkowane z modułowych elementów metalowych. Mogą one służyć na przykład do odgradzania pasa ruchu od robót drogowych. Barierki tego typu są stosowane także na budowach, a także w miejscach, które muszą zostać oddzielone od osób postronnych. Wiele typów barier drogowych jest także zbudowanych z tworzyw sztucznych, które są najczęściej zabarwione na kolor czerwony i biały. Dzięki temu są one widoczne z daleka, a cała konstrukcja barier może być rozłożona w szybkim tempie, dzięki temu, że jej elementy są bardzo lekkie. Wiele typów barier jest wyprodukowanych ze stali, która jest ocynkowana w sposób ogniowy. Dzięki temu barierki tego typu nie ulegają korozji, a także są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Wiele barierek jest także bardzo dobrze przystosowana do transportu. Dzięki ich specjalnym wypustkom możliwe jest ich przewożenie bez konieczności zważania na to, że barierki mogą zostać zniszczone lub podrapane.

Barierki montowane na drogach są produkowane według ścisłych wytycznych i przepisów. Tego typu akcesoria drogowe muszą być wykonywane w określony sposób, a ich wygląd dyktują odpowiednie przepisy. Wiele typów barierek jest oklejanych specjalnymi listwami, które są zabarwione w bardzo jaskrawe kolory, co zwiększa ich widoczność zarówno w dzień, jak i w nocy. Barierki tego typu są montowane często z udziałem specjalnych elementów obciążających i zapobiegających wywróceniu się całej konstrukcji.