Badania z wykorzystaniem wideoendoskopu

Endoskopy kojarzą nam się najczęściej z niezbyt przyjemnymi badaniami przewodu pokarmowego u lekarza specjalisty. Ale endoskopy mogą być wykorzystywane do również w innych dziedzinach. Endoskopy przemysłowe to urządzenia, za których pomocą możliwe jest dokonywanie obserwacji w trudno dostępnych miejscach, szczelinkach, załamaniach. Przyrząd ten nazywany jest również kamerą inspekcyjną. Są mniej zaawansowane technicznie niż te wykorzystywane w medycynie, ale również mogą zachwycić swoją budową.

Jakie wideoendoskopy wybierać?

wideoendoskopDobranie odpowiedniej kamery inspekcyjnej jest ważną decyzją. Wideoendoskop wykorzystywany jest przez takich fachowców jak mechanicy samochodowi, hydruaulicy, czy elektromonterzy.  Czasami na wideoendoskopy decydują się zwykli majsterkowicze którzy chcieliby zajrzeć w miejsca niedostępne. Kamera inspekcyjna to rodzaj sondy z małą kamerką. Od zwykłej kamery odróżnia go to, że sonda ma własne źródło światła. Dzięki temu obserwacji można dokonywać nawet w najciemniejszych zakamarkach. Endoskopy techniczne wykonane są z materiału sztywnego, ale zarazem elastycznego. Gdy wygniemy sonde pod danym kontem, to rurka pozostanie w tej pozycji i nie pęknie. Umożliwia to bardzo dokładną i precyzyjną obserwację w trudno dostępnych miejscach. Niektóre modele kamer inspekcyjnych, w przystępniejszych cenach, podłączane są za pomocą kabla USB do komputera, a obraz oglądany jest na jego ekranie. Zaletą endoskopów na USB jest możliwość zapisywania zdjęć z obserwacji bezpośrednio na dysku komputera. Modele bardziej zaawansowane natomiast posiadają wbudowane monitory. Dobrej jakości wideoendoskop, podobnie jak zwykła kamera, posiada odpowiednią rozdzielczość. Najwyższa rozdzielczość zapewni czytelny i wyraźny obraz z badań. Jeśli posiada własny wyświetlacz to on też musi obsługiwać dobrą rozdzielczość. Oprócz tego wielkość całego urządzenia jest ważnym parametrem. Wybierając kamerę inspekcyjną warto zwrócić uwagę na jej długość oraz średnicę. Zastanówmy się w jak wąskie zakamarki chcemy dotrzeć.

Istotną sprawą jest też rodzaj sterowania wideoendoskopem. Na rynku dostępne są już przyrządy sterowane zdalnie. Do ich obsługi wykorzystywane są fale radiowe lub sieć bezprzewodowa. Takie urządzenia są jednak dosyć drogie. Przydają się w określonych specjalistycznych branżach. Sprawdzą się w kanałach o niewielkim przekroju, gdzie nie można dojść bezpośrednio pod wlot. Dużo częściej wybierane są kamery inspekcyjne na wysięgniku elastycznym oraz kamery na wysięgniku sztywnym.