Analiza sieciowych wskazań pomiarowych

W celu ograniczenia zużycia mediów w zakładach przemysłowych konieczne są nieustanne modernizacje i inwestycje. Jest to bardzo ważne ponieważ z roku na rok rosną ceny zakupy poszczególnych postaci energii. Dodatkowo należy wspomnieć, że obecnie wraz z popytem rośnie stopień degradacji środowiska. Do tej pory w celu wytworzenia ciepła czy prądu stosowane były bowiem głównie jednostki scentralizowane, w których spalano paliwa kopalne.

Jakimi parametrami charakteryzuje się sieć elektryczna?

analizatory parametrów sieciObecnie sytuacja ta trochę się zmienia jednak wraz z transformacją energetyczną należy wdrażać nowoczesne rozwiązania ograniczające zużycie energii. Żeby było to możliwe należy najpierw określić stan wyjściowy. Do tego celu potrzebna jest nowoczesna aparatura pomiarowa taka jak na przykład analizatory parametrów sieci, które umożliwiają pomiar najważniejszych wielkości elektrycznych. Można tutaj wymienić chociażby napięcie, natężenie prądu czy moc. Dodatkowo przy pomocy analizatorów możliwy jest pomiar współczynnika mocy czy zawartości harmonicznych w przebiegu prądu oraz napięcia. Warto wspomnieć, że na rynku dostępne są różne analizatory. W zależności od potrzeb klient ma do dyspozycji urządzenia jednofazowe oraz trójfazowe. Dodatkowo poszczególne modele różnią się między sobą dokładnością pomiaru. Niektóre z nich wyposażone są również w funkcjonalności pozwalające na podłączenie urządzenia do Internetu. To można wykorzystać do przesyłania danych do baz danych, do których dostęp mają uprawnieni pracownicy. Dzięki temu są oni w stanie z dowolnego miejsca sprawdzić jak zachowuje się sieć oraz zdiagnozować wszystkie niepożądane zjawiska. Można tutaj wspomnieć chociażby o wahaniach, zapadach czy zanikach napięcia zasilającego. Jest to bardzo niebezpieczne ponieważ w wyniku ich wystąpienia może dojść do wstrzymania procesu produkcyjnego. W niektórych przypadkach oznacza to bardzo dotkliwe straty materialne oraz finansowe.

Jak widać w celu planowania modernizacji oraz inwestycji w park maszynowy należy najpierw skontrolować stan obecny. W tym celu konieczne jest zamontowanie nowoczesnych sprzętów pomiarowych, które są w stanie wychwycić wszelkie niepożądane zjawiska. Na podstawie analizy otrzymanych danych możliwe jest wytypowanie maszyn czy urządzeń, które działają w sposób nieprawidłowy. Dodatkowo można również lepiej zarządzać całym procesem produkcyjnym. Przykładem jest zmiana kolejności załączania maszyn w celu otrzymania lepszych wyników zużycia energii. Przemysł wymaga stosowania nowoczesnych rozwiązań, które pozwalają ulepszać zachodzące tam procesy.