Agregat z silnikiem diesla

Urządzenia używane na placach budowy zużywają bardzo duże ilości energii elektrycznej, więc zaleca się ich stosowanie na stałym łączu energetycznym, najlepiej podłączonym do miejskiego ciągu. W wielu przypadkach, zwłaszcza podczas prac terenowych, nie ma jednak takiej możliwości, dlatego też koniecznością staje się użycie przenośnych urządzeń prądotwórczych w celu wykonywania jakichkolwiek zadań wymagających pracy za pomocą narzędzi elektrycznych.

Agregaty o najwyższym poziomie wydajności

agregaty prądotwórcze dieselStandardowe agregaty benzynowe nie należą do urządzeń które w tym celu stosowane są często. Mimo niskiego poziomu zużycia paliwa uznawane są bowiem zbyt mało wydajne, generując prąd o bardzo niskim natężeniu, które jest niewystarczające do zasilania urządzeń i narzędzi na miejscu pracy. Zamiast nich, firmy budowlane stosują agregaty prądotwórcze diesel, znacznie lepiej sprawdzające się podczas zasilania urządzeń o wysokim poziomie zużycia energii elektrycznej. Agregaty te przede wszystkim charakteryzują się większymi gabarytami od benzynowych odpowiedników, i nie są tak łatwe do relokacji, jeśli nie posiadają stelażu z kołami transportowymi, lub nie są zamontowane na osobnych wózkach. Mają również wyższy poziom zużycia paliwa niż odmiany benzynowe, choć jest on w dalszym ciągu akceptowalny, biorąc pod uwagę ilość generowanej energii elektrycznej. Z racji dużej wydajności, są one często używane przez pracowników zakładów produkcyjnych do zasilania narzędzi i urządzeń, jak również do zasilania tymczasowego oświetlenia podczas prac w nocy na zewnątrz zakładu. Niektóre agregaty z serii przemysłowych są fabrycznie przystosowane do pracy na otwartym terenie, a ich obudowy dobrze chronią przed zarówno uszkodzeniami mechanicznymi, zakurzeniem i zapyleniem, jak i przed zawilgoceniem, dzięki czemu należą do najbardziej wielozadaniowych generatorów prądu elektrycznego, używanych w bardzo różnych warunkach do równie różnorodnych zadań.

Każdy agregat zasilany olejem napędowym może być bezpośrednim źródłem energii dla wszelkich urządzeń, aczkolwiek istnieje możliwość jego podłączenia do lokalnej sieci energetycznej, jeśli takowa funkcjonuje w miejscu pracy. Większe generatory, które najczęściej nie są urządzeniami mobilnymi, i muszą być zamontowane na przyczepach by można było je w jakikolwiek sposób przemieszczać, mogą funkcjonować jako stałe źródło zasilania dla całych placów budowy oraz pomieszczeń użytkowych przez bardzo długi czas, a jedynym wymaganiem ich użycia jest ciągły dostęp do paliwa.